Zbav se svých miláčků

Tento film mě velmi zaujal… viděla jsem ho díky Panu P. K., před několika dny a poté ještě jednou s českým dabingem doma s rodinou, ale to už nebylo ono, originál byl lepší. Nechápala jsem proč Pan P. K. pouští filmy s titulky a ne s dabingem, když je to jednoduší, člověk nemusí číst. Když jsem viděla, ale následně jen o pár hodin později film s dabingem pochopila jsem. Titulky mají přesnější překlad. Mluvené slovo je již poupravené, zřejmě proto aby se lépe hercům lépe vyslovovalo a tím film ztrácí. Původní hlas jeho vlastní k herci lépe pasuje, částečně ho vystihuje a po zdabování toto vše zmizí. Na jednu stranu má dabing výhody, člověk může na půl spát jen vnímat řeč a mít zavřené oči, na druhou stranu těžko říci, jestli se vyplatí přijít o tolik podstatných věcí, který film dodělávají.. možná je lepší trocha námahy a číst, více se soustředit, za to si film užít v jeho plné kráse.
Nyní přesněji k filmu. Nehodlám psát rozsáhlý text, kde budu „škemrat“, aby jste se na film podívali. Jinak řečeno recenzi ode mě nečekejte, budu se vyjadřovat k jednotlivým scénám filmu, a proto nečtěte dále, pokud nechcete vědět, o čem film přesně je. Zkrátka film je skvělý aspoň pro mě a tím recenze končí, jestli se na něj podíváte či ne, to je již na vás, já ho však vřele doporučuji.
PS.: Hlavní postavou je zde „Harry Poser“.

Hned první scéna, kde hrají obě hlavní postavy je naprosto úžasná. Je to scéna jakoby jejich seznámení Allen (Harry Potter) si poprvé všimne svého budoucího kamaráda a je touto zajímavou osobou naprosto uchvácen. Nedivím se. Jeho vystoupení na stole, jeho pohyby umocňující jeho mluvu.. dokonalá souhra celého těla. Fascinující. Jeho obličej vyjadřující plné sebevědomí, zároveň vyjadřuje smysl jeho řečených slov. Nemám co vytknout. Možná jsem vadná, ale tento typ osob.. osob, jež vybočují od normálu mě uchvacují. Baví mě zkoumat psychiku těchto osobností. Osobu s magickýma očima a celým charakterem hraje herec Dane DeHaan, zde ve filmu se jmenuje Lucien Carre. Další scéna, kdy spolu poprvé mluví, mě zaujala, protože Carre kouří cigaretu, když to někdo dělá, hnusí se mi to, ale zde k této postavě se to hodí.. vypadá s ní sexy.. přes kouř svítí modré oči a osoba vypadá ještě více sebevědomě, zároveň však nenásilně, pozornost si nevynucuje.. zkrátka když přijde do místnosti sami na ni upřete oči. Stále více a více si začínám uvědomovat, že nezáleží na tom, jak člověk vypadá. Neříkám, že DeHaan je hnusný, ale existují i hezčí chlapi.. stejným způsobem tedy mimikou, mě zaujal i Nicholson či Moriarty.. možná bych sem mohla započítat i DiCapria, i když u něj už záleží na filmu, ne v každém hraje úplně nejlépe.. nejsem jediná komu DeHaan připomíná trochu DiCapria a je to tak na některých fotkách si jsou skutečně velmi podobný.
Na některých fotkách josu si ještě podobnější.. stačí kouknout na google 😉
Jak jsem již psala v prví scéně Lucien celým tělem prociťuje to co říká, musela by jste se na to podívat, aby jste pochopili.. ale i přesto zde dávám fotku.. kdy Lu leží na stole a mezi nohma má lampu.. z fotky to ení poznat, ale je to úžasná scéna, plná energie.
Nyní zpět blíže k filmu.. tito dva mladí chlapci se učí na škole jak psát.. podle všelijakých pravidel atd. Přijde mi to debilní.. vždyť naučit se psát nejde.. zkrátka někdo se umí vyjadřovat, umí sepsat své myšlenky a někomu to nejde. Myslím, že psaní naučit nejde.. ano lze se naučit gramatiku či nějaké základní principy, ale to je vše. Také mi přijde, že na jejich škole jsou hrozně omezováni, protože smí psát jen to, co se „hodí“ do jejich doby a ne to, co si skutečně myslí, jak to cítí atd. a poté jsou také omezováni počtem stran, copak lze omezit svoje myšlenky, svou představivost, svůj názor.. ne.. to je hloupost. Podle mě by učitel měl podporovat žáka v jeho tvorbě, aby se zlepšovat ve svém vlastním vidění světa a ne ho omezovat a nutit ho, aby se zařadil do stejných kolejí jako učitel.. ne lepší je, aby si každý žák postavil své vlastní podle sebe. Toto si myslím o jejich škole. Nechci tuto stupiditu vyčítat jen této škole myslím, že se podobné nesmysly provozují i na jiných školách, ve filmu však byla zmíněna jen jedna.
Zpět ke scénám.. četla jsem několik názorů na tento film a některým přišlo příšerné, že zde Harry Potter hraje gaye. Já se musím přiznat, že Harryho Pottra skutečně nemusím.. mám na mysli film, přijde mi to ulítlá sci-fi blbost.. vlastně nemusím i toho herce, protože mi přijde stupidní hrát v něčem tak děsném a pak hrát v něčem tak dobrém jako je film Zbav se svým miláčků.. přijde mi to nelogické.. chápu, že tento film se nemusí líbit každému, ale přijde mi prostě tak nějak celkově mnohem kvalitnější než Harry Potter, ten se celý točí v green screnu a ten je fakt stupidní.. nechtěla bych být v dnešní době herec a šaškovat někde na zelené ploše.
Nechápu, co je špatného na tom hrát gaye.. přijde mi to stejné jako s černochy.. gay i černoch se zkrátka narodí jiní.. oba za to nemůžou a stejně je ostatní nenávidí.. proč sakra? Stejně stupidní mi ale přijde lézt jim do zadku, jen aby se necítili vyřazení z davu.. to je také přehnané… Když vedoucí vyhodí bílého je to ok, ale kdyby vyhodil černocha, hned to bude rasizmus a to stejné mi přijde s gayi. Zkrátka člověk je jaký je, tak proč to nějak řešit.
Přijde mi, že když chce být člověk spisovatel, musí si projít vším možným.. musí znát dokonale své tělo, svou mysl, své hranice.. myslím, že je to i v tomto filmu zmíněno. Zkrátka postavy v tomto filmu se opijí, zfetují a udělají další tuto jiných hloupostí, které mohou být i nebezpečné, ale vyplatí se to, protože takový člověk má poté v hlavě spoustu zkušeností, myšlenek, které sepíše na papír a text je poté úžasný. Co se tohoto týče tak si myslím, že Allen byl skutečně homosexuál, ale Lu, ten když líbal Allena, tak si to jen zkoušel, jaké to je, zkrátka aby měl zase o pár zkušeností více.. možná se mílím, ale přijde mi to tak. Možná na tom něco bude.. možná skutečně musí být člověk hodně sečtělí a vyzkoušet si vše možné, aby mohl být dobrým spisovatelem. Když se ve filmu líbají dva chlapi, přijde mi to nechutný, ale u tohoto kluka u Luciena, mi to tak nepřijde.. to stejné však nemohu říci o Allenovi, ten když je v posteli s chlapem, kterého sehnal někde v baru, tak mi
to nechutné přijde. Možná je to tím, že Allen je skutečně homosexuál na rozdíl od Luciena či zkrátka Harry Potter neumí hrát tak dobře jako DeHaan.. nevím, je to záhada.
Nácvik sebevraždy..
Strašně zvláštní mi přijde jedna z posledních scén respektive scéna, kterou celý film začíná. Myslím tím scénu, kdy Lucien je ve vodě celý od krve a chystá se utopit svého bývalého přítele. Je to velmi emotivní scéna, u které se člověku zastavuje dech, plně se nechá unést okamžikem děsivého momentu. Ve tváři obou je strach, bezmoc, smíření, touha, lítost.. těžko říci jak to správně popsat.
Úžasná je i scéna z vězení.. Lu plný zoufalství z toho, že je za mřížemi, zlobící se na celý svět, na Allena.. obviňuje ho z toho, že kvůli němu je ve vězení. Na jednu stranu mi ho přijde líto, že je ve vězení.. na stranu druhou jsem za to ráda, protože vím, že takto získá zase mnoho zkušeností, které bude moci využít.. skutečně zvláštní film.
Ve filmu je také zmíněna myšlenka „Kruhu“.. jde o to, že celý život se pohybujeme uprostřed rituálů, denní rutiny, která se stále opakuje.. ve větším měřítku je to rutina narození, života a smrti. Tento kruh však může být někým narušen a vše se dočista změní. V životě se s takovou osobou nemusíme vůbec setkat, a nebo jich naopak nalézt více. Myslím, že pro mě takovou osobou byl Pan P. K., protože ten během několika okamžiků, změnil celý můj život, otočil ho naruby, změnil mé myšlení. Nyní mi přijde, že se mnohem více zamýšlím nad některými věcmi, možná právě díky němu vznikl tento blog. Měla jsem v hlavě tolik myšlenek, které potřebovaly srovnat, že jsem si je musela sepsat a zároveň se o ně s někým podělit a dělám to až do teď. Zkrátka bez některých lidí bych jistě nebyla taková, jaká jsem teď, kdybych je nepoznala, někteří mě změnili více někteří méně, ale rozhodně všichni mě nějak poznamenali.
Pro dnešek vše, myslím, že už jsem řekla k filmu vše, co jsem chtěla, tak zase příště 😉

1 názor na “Zbav se svých miláčků”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *