Pražská pastvina

Aktivně se zabývám ochranou přírody v okolí Prahy. Jsem členkou organizace Pražská pastvina, která chrání přírodu pomocí pastvy koz a ovcí. Snaží se navyšovat biodiverzitu a vracet do krajiny bezlesá území, která ke svému životu potřebuje mnoho druhů motýlů jako například vzácný okáč metlicový či modrásek východní.

Konkrétně se zabývám propagací Pražské pastviny na jejím facebooku a instagramu. Nabízím dostupné produkty jako je pastvinový med či adopce zvířat. Dále provázím po pastvině nováčky, kteří se chtějí aktivně podílet na chodu pastviny. Provázím ale i rodiče s dětmi a dělám informační procházky po pastvině či prezentace na školách a školkách. 

Jestli chceš, můžeš nám pomoci a to propagací tohoto projektu. Stáhni si poster se základními informacemi o Pražské pastvině a rozešli ho na všechny strany 😉 Moc nám to pomůže. Stále totiž hledáme nové dobrovolníky a milovníky přírody, kteří rádi občas pod širákem opečou nějakého toho buřta.

Pražská pastvina a Zátoka nosatých opic

Bude to asi týden, co jsem s fajn lidičkami byla tábořit na Pražské pastvině.. buřtíky, maso, brambory udělané v popelu a nějaké to jablíčko k zakousnutí.. velké množství hudby na všemožné nástroje, u některých ani nevím jméno.. například taková ta dřevěná trubka, jak je v reklamě na airwaves 😀 Trochu alkoholu jsme měli sebou taky, ale vše pod kontrolou.. vážně.. nejsem ten typ, co se opijí, ale občas si loknu, když někdo nabídne.
Hvězdy svítily nad námi.. tak krásně.. tak krásně.. červenooranžové jiskry z ohníčku létali k nebi a osvětlovali temnou noc jako světlušky. Hluboké ticho jen občas nějaký ptáček či kobylka v trávě a my… měsíc začal vycházet nad Prahou a svítil červenými odlesky a lehce osvětloval blízké mraky. Noc je tak krásná. Teď k pastvině…

Kamarád na okraji Prahy spolu s dalšími postavil ohradu a v ní má několik koz a dvě ovce, které spásají zdejší kavylovou step. Proč to vše? Step, na níž by mělo růst rozmanité společenství rostlin, je zde utlačována vysokou trávou a křovinami. Díky kozám, které ohlodávají křoviny, až z nich téměř nic nezbyde a díky ovcím, které spásají trávu, se zde opět můžou rozmnožit rostliny, které předtím neměli prostor kvůli trávě, či kterým se nedařilo ve stínu křovin. Kozy a ovce však tuto práci samy nestíhají a tak se jim musí trochu pomoci. Tráva se občas poseká, nahromadí na jednu hromadu a poté se přemístí do blízkého lesa. Kdyby se tráva nechala na stepi, pohnojí ji a opět by se tam rozmohla tráva a křoviny, proto se musí posečená tráva odnést pryč, aby step zůstala chudá a mohly se zde rozmnožit rostliny, které tu mají správně růst. Když se zde rozmnoží tyto rostliny, obohatí se tím i zvířecí různorodost. Budou se zde vyskytovat nové druhy brouků a motýlů, které tu před tím nebyli atd. Zkrátka bude celkově rozmanitější celá biodiverzita v oblasti.
Dá to ještě mnoho práce, než bude step aspoň o něco rozmanitější než je teď, ale lze to.. zkrátka si člověk musí věřit. Musím uznat, ale že prácička je to slušná, zvláště v tom vedru, které tam je.. na druhou stranu je tam nádherně.. hlavně ten úžasný západ slunce.. copak může existovat něco krásnějšího.. něco romantičtějšího, než je západ slunce.. snad jen, když se na něj koukáte s milovanou osobou.
Zde je dobře vidět jak kozy ohlodávají křoviny.. žádný lísteček.. někdy zbydou jen klacky bez kůry a ty se pak už mohou buď opět přemístit do lesa nebo je lze také spálit.
Kozy i ovce nejsou ochočené, takže se bojí, ale na druhou stranu je vždy přemůže zvědavost a tak se občas nechají podrbat na čumáku.. no a nějakou mrkví či kouskem jablíčka by se jistě také nechaly uplatit.
Takových projektů na záchranu naší krajiny by mělo být, co nejvíce. Kamarád dokonce dostal grant na Pražskou pastvinu.. říkal, že je to děsně nelogické.. on dostane grant na dva hektary zachráněné přírody, ale osoba (Stanislav Lhota), která se snaží zachránit několik set kilometrů čtverečních pralesa, peněžní podporu nedostane a kdyby ano, tak rozhodně ne dostačující. Nabídla jsem se proto, že tu na svém blogu zanechám odkazy, kdyby chtěl někdo z Prahy či jejího okolí pomoci na Pražské pastvině s kozami a ovečkami má rozhodně možnost, každé pracovité ruce se hodí, stačí se ozvat, budeme rádi. Lze pomoci i s tvorbou webových stránek či se stránkami na facebooku, ale stačí se také jen přidat do komunity a poznat spoustu nových tváří a míst naší krajiny. Nechci ale opomenout prales, který rozhodně potřebuje pomoc, aby se mohl dále rozšiřovat či alespoň udržet.. a ten potřebuje pomoc rozhodně větší.. žije tam tolik zvířat a rostlin, nenechme je zemřít. Stačí najet na jejich stránky – Zátoka nosatých opic a můžete přispět finančně na záchranu pralesa a jeho obyvatel.. dřív než bude pozdě. Nemusí se přispívat obrovskými částkami, každá korunka se hodí. Zde je odkaz kde se přímo dozvíte více informací, o tom jak přispět či se pak můžete proklikat na další stránky, kde se dozvíte další informace o projektu.
PS.: Budu ráda, když budete odkaz, ať už na Pražskou pastvinu či na Zátoku nosatých opic, šířit dál.. hlavně ten druhý projekt by potřebova, co největší pomoc a už jen šíření odkazu může dělat zázraky 😉
Také dopufám, že tento článek nebude brán jako škemrání o peníze, protyto nosaté opice.. ale musíte uznat, že jsou fakt nádherní a pomoc si zaslouží 😉
Po domluvě s klukem, co má na starost Pražskou pastvinu přidámvám i kontakt na něj, kdyby někdo chtěl pást ovečky či jen tak u nich přespat ve spacáku s fajn partou lidí 😉
Jmenuje se Vojtěch Koštíř
tel.: 603 598 341

2 názory na “Pražská pastvina a Zátoka nosatých opic”

  1. Ty fotky jsou moc krásné :-) Už dlouho jsem nebyla u žádného táboráku a svým článkem jsi mi připomněla jak moc fajn to je. No..budu muset brzy nějakou příležitost pro táborák najít. :-)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *