Říp

Je to asi dva týdny, co jsme se s rodinou vydali na Říp.. jsme Češi, tak bychom se tam aspoň jednou mohli vyškrábat 😀
Byli jsme tam o Velikonočních svátcích a to skutečně nebyl dobrý nápad.. příšerné množství lidí.. asi to nebude znít zrovna hezky, ale hlavně pánbíčkářů (ty kráso.. tohle slovo jsem ještě nikdy nepsala).. pod Řípem byly zaparkované autobusy.. Znojmo, Olomouc, Brno, Liberec, atd. Bylo už kolem poledne, a tak když jsme se „plazili“ nahoru.. oni už měli po modlitbě u rotundy a šli všichni proti nám zpět do autobusů.. vypadalo to následovně…
Cestu nahoru jsme si ale i přesto užili, protože všude čas od času byla krásná vyhlídka, a protože bylo celkem hezky.. bylo vidět docela dost daleko na zemi „mlékem i strdím oplývající“, i když občas kazil výhled nějaký ten příšerný betonový barák.. místo roztomilých chaloupek.
Nahoře bylo občerstvení, ale vzhledem k té příšerné frontě, co zde byla, jsme si dali raději jídlo svoje.. kuře s chlebem 😀

No a poté nás samozřejmě uchvátila rotunda sv. Jiří.. skutečně monumentální stavba. Takhle vypadá vcelku dobře viďte?
Zvláště když jsem ještě v Zoneru vymazala lidi, co byli kolem ní a na fotce mi vadili.
Zdání ovšem klame, když jste se totiž přiblížili blíž, uviděli jste příšerné množství grafitů, které nějací blbečci do rotundy vyryli.. od shora až po ta nejvyšší místa, kam jde dosáhnout. Byly to takové ty typické nesmysly typu.. srdíčka se jmény zamilovaných.. datumy, kdy zde dotyčné osoby byly, sprosté symboly, které mi vadili asi ze všeho nejvíce, i když nejsem věřící, ale dokáži respektovat to, že pro někoho jsou tyto památky posvátné a některé věci jsou skutečně nevhodné.. a neměly by se dělat, protože je to zkrátka neúcta…. atd. zkrátka děs. Vypadala to napříkald takto:
Ten nápis, který je úplně nahoře, byl ve výšce asi 3 metry.. a teď si představte tento pás, který má tři metry kolem celé rotundy.. mně se to tedy nelíbí a nelíbilo.. nemám nic proti tomu.. podepsat se a dát tím najevo.. ano tady jsem byla.. ale všeho s mírou.. tohle už je přes čáru.
Ještě poslední kritika.. Lidi co chodili kolem nás nahoru a dolu.. pravděpodobně všichni věřící.. mi přišli jako blázni.. vstávali v pět ráno, aby mohli jet autobusem a vyslechnout kázání u rotundy od týpka, co si tam jezdil nahoru dolu v BMW či Rolls-roycu (v autech se fakt nevyznám) a hezky jako ovčácký pes si naháněl ovečky, aby se držely hezky při sobě v jednom stádu. Hrůza. Přesně z tohoto důvodu nikdy nemůžu říct, že jsem křesťan, protože bych se styděla sama za sebe, že jsem jedna z těchto oveček, i když na druhou stranu, když jsem nad tím posledních pár měsíců přemýšlela, musím uznat, že nemůžu říct, že nevěřím v Boha, jestli v něj ale věřím, to nevím (jestli se chceš podívat, jak se koukám na problematiku ohledně náboženství najdeš to tady i s vcelku zajímavou diskuzí), ale jestli něco vím tak to, že nechci patřit mezi ovce a tady mi to tak připadalo.
Chci ale říct také něco pozitivního.. výlet byl totiž docela dost fajn.. konečně bylo teploučko a svítilo sluníčko.. sice se ještě nestačila příroda probudit, takže to ještě nebylo tak úplně veselé.. plné barev.. ale mně to i tak stačilo.. slunce mi tolik chybělo a teď jsem si ho konečně užila.. po celé zimě jsem konečně byla jen v tričku a užívala si aspoň chvíli, že mohu chodit naboso.
A úplně na závěr jedno doporučení.. nechoďte na Říp o Velokonocích, jestli tam chcete být osamotě jen s rodinou. 😉

15 názorů na “Říp”

  1. duchodkaevka

    Ty davy bych teda nemusela, ale když už to jinak nejde :-) Tyhle malůvky mě také rozčilují, doma by si nikdo z těchto autorů do zdi bytu nebo fasádu domu něco takového nevyryl :-(  ;-)

  2. [2]: To je pravda, že nevyryl.. ale když to není jejich, tak proč si neužít trochu debilní zábavy, že ano? To je přece neuvěřitelně lákavá nabídka..

  3. [4]:Tak jasně, člověku, zvlášť, když se škrábě na Mělnickou vyhlídku, proletí hlavou, proč on tam může autem a já ne… řeknu ti to asi takhle, naplánuj si tam svatbu a uvidíš, že se tam autem dostaneš i ty… ;-)

  4. [8]: Já myslím, že naše auto by to ani nevyjelo.. možná je to jen sobecká závist.. nevím.. a taky si myslím, že to ztratí takovou tu poetičnost či celkově význam, když tam pojedu autem a nevyšlapu si to hezky pěšky.

  5. [12]: Přesně tak.. v přírodě je samota to nejlepší.. a bohužel je pravda že v ní je skutečně člověk sám protože většina v dnešní době je bud počítač práce či mladší počítač škola.. nakupování kino alkohol kouření.. nic pro mě

  6. [14]: Jo.. je to děs.. ale vyhlídky tam jsou nádherné.. no a ty davy lidí tam, aspoň doufám, nebudou vždy..no a rotunda.. když to člověk bere optimisticky lze to napravit novou fasádou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *