Dračí princ

Dlouhou dobu jsem opět neměla čas.. samé učení, ale teď jsem si ho konečně našla. Půjdu rovnou k věci, aby jste věděli, o čem tento článek bude. Název článku je Dračí princ.. je to film.. fantazy.. pohádka, kterou dávaly v televizi na Vánoce. Film natočili Rusové.. je to ruský film.. už ani nevím, kdy jsem naposledy viděla v televizi něco ruského. Jediné, co člověk v televizi vidí, jsou americké filmy.. na Vánoce popřípadě dávali ještě nějaké připitomělé české pohádky, které byly tak děsné, že jsem se na ně vydržela koukat maximálně deset, patnáct minut. Lezeme do zadku Američanům, a proto mě velice zaujalo, že do televize pustili něco jiného, a proto když se tak stalo, hned jsem příležitost využila a s celou rodinou jsme se na pohádku koukali.
Těžko říci, jestli lze tento film pokládat tak úplně za pohádku, proto to chci uvést na pravou míru. Uvedu to na pravou míru „namlouvákem“ na zmíněný film. Na Dračího prince se podle mého názoru může koukat skutečně celá rodina. Pohádka začíná dramaticky.. mladou dívku unáší drak.. akční scény.. přímo dělané pro kluky.. dále se dívka seznámí se svou budoucí láskou.. romantika.. pro holky. Draci.. zachránci.. zkrátka pohádka pro dítě.. nevím, jestli je vhodná úplně pro ty nejmenší.. ale jinak je to skutečně pohádka. Zároveň by se, ale film dal brát, jako vysvětlení dávného mýtu, který koloval mezi lidmi po staletí a jeho moderní ztvárnění. Mýty jsou rozhodně pro dospělé. Z toho všeho vyplývá, že na tento film může skutečně koukat celá rodina.
Úvodní rituální píseň, kterou se přivolával drak, aby si odnesl pannu:

Prvně jsme ho viděli, když ho dávali v televizi, následně jsme ho stáhli a viděli ho ještě pětkrát či šestkrát po sobě každý den. Je to krásný příběh. Když jsem byla menší, přišli mi draci nelogičtí. Zajímalo mě.. Jak se drak narodí? Vždyť téměř v žádné pohádce není dračice. Co drak s neposkvrněnou dívkou dělá? Přece ji jen tak nesežere, k čemu by mu to bylo… mohl by se klidně živit srnkami.. případně tedy muži.. proč zabíjí panny? Každá otázka, která vás ohledně draků napadá je v tomto filmu zodpovězena, vysvětlena. Ve filmu je vše nové, originální. Žádné trapné napodobování, kopírovaní Zlatovlásky či pohádky Tři oříšky pro Popelku.. je to trapné, kdyby aspoň ty nové napodobeniny byly lepší, ale na ty blbosti se nedá koukat. Když jsem četla komentáře pod filmem, někomu přijde film podobný pohádce Kráska a zvíře, mně to ale přijde úplně jiné.. samy se podívejte a uvidíte. Pohádka je nová.. jediné co je okopírované, je, že se zde vyskytuje drak, ale jinak se vše liší, proto se mi to tak líbilo, nevěděla jsem, jak film dopadne, co se bude dít. Když se koukám na jiné, vím, co se stane, co bude následovat, všechny filmy jsou stejné jak přes kopírák, ale tento ne.
Zde jsem uvedla recenzi, proč se na film podívat, nyní bych se však chtěla vyjádřit konkrétněji, a proto jestli nechcete vědět, o čem pohádka je, nečtěte dál. Jen bych ještě chtěla říci, že jestli si chcete přečíst něco dalšího, předtím než se na ni podíváte, rozhodně nečtěte to, co píší o filmu na čsfd.cz, protože zde píši, že drak unese princeznu na zámek.. ve skutečnosti žádný zámek neexistuje.. je to ostrov.. princezna také není.. je to kněžna či zkrátka nějaká vysoce postavená dívka, skutečně by mě zajímalo, kdo text o tomto filmu psal, protože ho rozhodně neviděl, jsou to naprosté hlouposti. Samotný název je již zavádějící.. protože žádný princ zde není a už tuplem ne dračí. V ruštině se film jmenuje On je drak.. ano tento název odpovídá, ale asi není dostatečně atraktivní, či co já vím. Přijde mi hloupost měnit názvy, když jdou přeložit doslovně a přesně. Teď konečně blíže k filmu, takže dál nečtěte.. vy, co nechcete vědět, o čem film je a třeba se na něj chcete podívat, protože nejste ovlivněni propagandou a velmi rádi se podíváte na ruský film.
Film začíná nádhernou rituální písní, která má přivolat draka, aby si mohl odnést svou oběť.. neposkvrněnou pannu. Později na konci je píseň přeložena.. je také krásná.. ale v originále je samozřejmě lepší. Když člověk slyší píseň jímá se ho hrůza.. panika, strach.. člověk cítí, že se blíží smrt. Všechny písně v tomto filmu se mi hrozně líbí. Velmi krásná je také ukolébavka, kterou zpívá Mira, když ošetřuje Armana, aby uklidnila draka, který se probouzí pokaždé, když se Armana dotkne. Drak se snaží každou chvíli přemoci lidskou stránku v Armnovi a občas se mu to i povede. Když se mu to povede či jen když se o to drak pokouší, Armanovy svaly jsou probarveny ohnivými čarami naznačující, že drak se probouzí.. v tuto chvíli to tomuto herci děsně sekne. Nemohu si tyto věci odpustit, já vím, že ve filmu nejde o svaly herce, ale o to co film vyjadřuje, ale ono když je na co se koukat, tak je to zkrátka hezká třešnička na dortu.. nebo snad ne? Líbí se mi i počítačové animace v tomto filmu.. drak je skutečně pěkně udělám, jeho let vypadá přirozeně.. nelétá jako nějaká skomírající slepice, vše je pečlivě propracováno.. skutečně hezké na pohled. Líbí se mi i občasné lehké vtípky na odlehčení, když někomu může přijít, že je film až příliš romantický či tak něco. Líbí se mi detaily, které doplňují film a dělají ho ještě hezčí.. líbí se mi chvilkový poetický nádech.. „Nechť je vše tak, jak chceš ty.“.. „Naučím tě vidět vítr.“ Člověk si při této scéně uvědomí, jak něco, co nevidíme, i přesto může být nádherné. Líbí se mi originální rituál, kdy nový drak.. dítě.. povstane z popela, který zbyde po upálené panně. Je zde řečeno „Říkáte nám draci, ale my se nazýváme Zrození z popela.“ Líbí se mi těch několik záběrů na oči, kdy v nich probleskává oheň. Krása.
Co vytknout? Ano, tento film je chvílemi až příliš romantický, ale na druhou stranu bez toho by se film natožpak pohádka zkrátka neobešla.. no a že to končí happyendem (Word mi nepotrhává slovo happyend.. to je fakt smutné, kam ten svět spěje? Vždyť jsme snad Češi proboha.. nebo ne?).. tak zpět.. no a že film končí happyendem.. to je snad jasné.. film, který happyendem nekončí.. je pro mě na nic.. vše má dobře dopadnout, aby člověk v klidu po filmu večer usnul… ne, aby probděl celou noc.
Někteří přirovnávají film k pohádce Kráska a zvíře.. podle mě je to však špatný závěr, protože když dívka netvora políbí.. on se promění na člověka a už tak zůstane navždy.. zde v Dračím princi.. dívka ovládne láskou jak draka tak prince.. obě podoby dívku milují.. Arman se však dál mění na draka.. proto i toto je originální a není to okopírované.. či neinspirované něčím jiným.. v tomto případě filme Kráska a zvíře.
Teď mě napadá, že bych vytkla jednu věc.. na kolci je malá holčička.. dcera Armana a Miry.. předpokládám, že tato dívenka nepovstal
a z popela.. zajímalo by mě však, jestli až bude velká, jestli se bude moci měnit na draka.. či by z ní mohl být anděl nebo tak něco.. to zde není dokončené, ale jinak je to skutečně povedené.
Jak jsem již říkala na tento film se dá pohlížet i jako na mýtus.. vyprávějící o tom, jak se lidé mění díky lásce, jací celkově jsou.. že ten, o kterém si myslíme, že je dobrý.. dobrý být nemusí a naopak.
Možná bych ještě našla pár slov, co bych chtěla říci, ale už končím, myslím, že článek je už dostatečně dlouhý.. takže zase někdy jindy, až budu mít čas.

7 názorů na “Dračí princ”

  1. [1]: Ano film je zdabovaný.. na začátku je rituální píseň ponechaná v ruském originále ale ke konci je také přeložená.. vše je česky.. jen některé jiné písně doprovázející film jsou v originále, ale ty nejsou důležité.. je to zkrátka jen hudební pozadí k filmu 😉

  2. Díky za tip. Teďkom jsem film dokoukal a super :-) . Draky jsem měl vždycky v oblibě, takže mi rozhodování o tom, jestli film shlédnu netrvalo dlouho. Jinak pěkný blog ;-)

  3. Zajímavý náhled, ale z vělké části souhlasím, pohádku jsem viděla spíš náhodou, když jsem si po půlnoci pustila Primu, protože nikde nic pořádného nebylo. Chytla jsem ji asi od momentu, kdy se snažila dostat z jeskyně, takže úplný začátek mě minul, ale pohádka mě okouzlila, že jsem hned druhý den zapátrala, co je zač, a hned jsem ji hledala i na netu. Našla, a od té doby viděla mnohokrát a můžu říct, že je to jedna z nejdokonalejších fantasy pohádek, které jsem viděl, perfektní střih, okamžiky přeslazené byly utnuty v pravý čas, a přitom vztah Miry a Armana uvěřitelný, taky se mi líbilo, jak vlastně na tom ostrově teprve dospěla, co se týká smýšlení i chování. Byl to nádherný film, nádherná hudba, skvělý motiv, a ten úvod byl strhující. Rusko opět překvapilo, a to v nejlepší podobě.

  4. [6]: Jsem velmi ráda, že nejsem jediná komu se pohádka líbí.. jsem ráda, že se najdou i další lidé, kteří ocenění tento krásný filmový snímek 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *