V přírodě se vyskytuje i výhodný vztah mezi zvířetem a rostlinou. Zajímavých příkladem této symbiózy je lenochod hnědokrký. Vyznačuje se velmi pomalých metabolismem, což mu šetří energii, tím pádem nepotřebuje mnoho potravy. Na druhou stranu však nemůže utéct, když se objeví případný predátor. Proto má lenochod přizpůsobeny kožich, kde se mu uhnízdí zelené řasy, pro které je srst lenochoda skvělým domovem a on má díky nim výborné maskování.
V dokumentech týkajících se moře jsou někdy vidět žraloci, na jejichž těle jsou zavěšeni menší rybky štítovci, které žraloka očišťují. Zároveň ho ale využívají jako ochranu před predátory a snadnou přepravu mořem, kdy nemusí vynaložit téměř žádnou energii. Štítovci využívají jako “dopravní prostředek” i jiné velké dobré plavce jako například velryby, delfíny, kapustňáky či dokonce želvy.
V moři můžeme nalézt značné množství sasanek. Kraby si je přilepují na své tělo, protože jimi skvěle maskováni před případnými nepřáteli a chráněni žahavými rameny. Tímto způsobem využívá sasanku i klaun. Tato známá ryba mořskou sasanku očišťuje, chrání před jinými druhy ryb, které by ji mohly okousat. Rostlinka zase chrání klauna svými žahavými rameny, před nimiž je ryba chráněna neviditelným slizem, který má po celém těle.
Na Zemi jsou vztahy mezi organismy , které jsou výhodné jen pro jednu ze stran, ale druhá nijak nestrádá. Odborným termínem se zmíněný vztah nazývá komenzalismus. Příkladem je například bromélie žijící v tropických pralesích. Tento epifyt (organismus rostoucí na žijící rostlině, aby byl blíže ke světlu, ale vyživuje se sám) zachycuje do listových růžic vodu, v níž jsou rozpuštěné minerální látky a živiny. Ptáci či opice mají rostlinu jako zdroj vody. Žáby pralesničky strašné využívají bromélii zase jiným způsobem. Nakladou na zem vajíčka, z nich se vyklubou pulci a zanoří se do slizu na zádech dospělého rodiče. Žába je vynese vysoko na strom do vodní nádržky bromélie, kde se pulec živí řasami a larvami komárů dokud z něho nevyroste dospělý jedinec. Následně nádržku opustí a rodiči je zaveden mezi ostatní žáby, kde tráví svůj čas, dokud nedosáhne pohlavní dospělosti, aby se mohl rozmnožit.