Tipy jak si správně vybrat bakalářskou práci

Důležité je začít

Jistě nejsem jediná, kdo si kladl či klade tuto otázku – Jak na výběr bakalářské práce?
Já mám výběr své bakalářky za sebou, a tak bych vám chtěla předat mou zkušenost.

Nechtěla jsem se stresovat výběrem bakalářky na poslední chvíli, a tak jsem o tom silně přemýšlela už ve druháku. Vlastně již od prváku, co jsem nastoupila. (Pro ty co mě ještě neznají studuji obor Ekologie a ochrana prostředí na Karlově Univerzitě v Praze) V druháku jsem měla předmět se skvělým profesorem. Hned jsem mu napsala, že bych u něj ráda dělala práci.

Jsem typ člověka, kterému je jedno, co bude dělat, ale je důležité s kým. Tedy aspoň jsem si to myslela. Potřebuji mít školitele, kterému mohu kdykoliv napsat. Školitele, který mě povede, předá své zkušenosti. Školitele, který bude i mým přítelem, bude mě motivovat atd. Vše ostatní je pro mě až to druhořadé.

Napsala jsem tedy takovému člověku. Brzy mi odpověděl a protože byl covid, sešli jsme se online a on mi nabídl několik možností, z nichž jsem si vybrala. Hotovo. Mám to za sebou. Jdu makat na své práci.

Nebát se chytit novou příležitost

To byl velký omyl. Do cesty se mi totiž přimotala přednáška, na které jsem se dozvěděla, že existuje nové “oddělení” na mé škole. Dělají zde témata, která by mě rozhodně bavila mnohem víc a dávala mi i větší smysl. (Promiňte starý školiteli, ale je tomu tak.) No jo, ale neznám tam nikoho? Takže padá můj důraz na výběr školitele. I tak jsem neodolala a napsala vedoucí nového “oddělení” (jedná se o Centrum environmentálních forenzních věd na Karlově Univerzitě – čím se centrum zabývá dobře ukazuje tento článek). Sešla jsem se s ní a neuvěřitelně jsme si sedly.

Jak to tedy s výběrem je?

Chci tím vším říct následující:

1) Je dobré neodkládat výběr bakalářské práce na poslední chvíli.
Člověk je pak v klidu, že něco má jisté. Nebudete si připadat ztracení a panikařit.

2) Na druhou stranu je fine, chytit příležitost za pačesy, pokud se vám naskytne.
Udělejte pro to maximum. Nejste přece staří praještěři, kteří si trvají na svých starých zvycích. Pouštějte si do života vše nové.

3) I když neznáte dotyčného školitele/školitelku, za setkání nic nedáte.
Vzhledem k tomu, že vás zajímá stejné téma, je vysoká pravděpodobnost, že si padnete do oka.

4) Stojí za to jít do neznámých vod, protože vám to může přinést práci snů.
Přece jen na bakalářské práci strávíte desítky hodin, tak je dobré si na jejím výběru dát skutečně záležet. Zároveň si tím i částečně vybíráte práci diplomovou no a teoreticky i budoucí zaměstnání. Již teď jsem totiž poznala několik kolegyň své nové školitelky a nikdy nevím, kdy se mi to může hodit. Třeba bude jednoho dne jedna z nich moje nadřízená.

Výběr školitele je zásadní

Nerada bych, aby z textu vyplynulo, že výběr tématu je důležitější než výběr školitele. Tak to rozhodně není! Můžete mít totiž sebelepší téma, ale bez dobrého školitele je vám to k ničemu. Mému kamarádovi se to stalo. Měl dobré téma, které ho zajímá, ale školitel se mu vůbec nevěnoval. Prakticky práci viděl až u obhajoby a tam mého kamaráda totálně potopil. Práce je prý příšerná. Kamarád práci neobhájil a na druhý pokus nešel. Bál se, že by se opakovalo něco podobného. Ztratil tedy 3 roky a titul stejně nemá. Výběr školitele je tedy skutečně zásadní. Je ale dobré snažit se co nejvíce hledat a najít nejvíc ideální kombinaci školitel x téma. 

Stále ale trvám na tom, že výběr školitele je důležitější. Dobrý školitel vám vždy s horším tématem pomůže. Stále dokola vám bude věci škrtat, předělávat, říkat to či ono je špatně, ALE. Ale máte šanci, že nakonec vznikne práce, která bude dobrá a školitel vás podrží a náležitě vám ji pochválí a to je důležité. I se špatným tématem máte šanci práci obhájit. Se špatným školitelem je to konečná. Tedy aspoň z mojí zkušenosti.

Posledních pár slov

Hlavně se tím zas tolik nestresujte, ono to nějak vyplyne. Klidně se poraďte se svou rodinou, kamarády či přítelem. Třeba nebudou vědět oč jde, ale už jen to, že si řeknete pro a proti nahlas, urovnáte si myšlenky. Rozhodnutí je ve výsledku vždy na vás, ale neznamená to, že musíte kvůli tomu vyšilovat. Nějak to dopadne.

A nebo se přidejte na facebooku do skupiny Sloní sen. Já či někdo jiný vám jistě rád pomůže a dá jiný pohled na věc.

Přeji vám, ať si vyberete práci svých snů. Nebo spíš. Ona si vás najde sama 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *