Společně proti suchu

Dneska mám pro Vás něco speciálního. Další článek na zajímavé téma. Nejsem ale sama, kdo se na něm podílel. Velký díl práce odvedla i moje kamarádka Žofka 😉 Tímto bych jí chtěla velmi poděkovat.

K tomuto projektu se dostala přes svojí maminku, která se na něm dlouhodobě podílí. A je jedna z důležitých osůbek v tomto projektu. Jmenuje se Tereza Vohryzková. Konkrétně má na starosti organizaci aktivit pro lokální koordinátory od úvodního školení (víc info dál v textu) až po práci v terénu a jednání s obcemi. Kéž je na světě co nejvíc takových lidí.

Žofí nám tedy napsala příspěvek o projektu Společně proti suchu. V čem tento projekt spočívá asi netřeba vysvětlovat. Zkrátka propojit lidi a společně bojovat proti suchu. Společně se připravit na změny klimatu. Více nám k tomu ale sepsala Žofka. Tak pojďme číst….

Jak projekt vznikl?

Projekt Společně proti suchu navazuje na působení spolku Živá voda, který působí na Broumovsku a vede ho Jiří Malík. Ten vyvinul koncept, původně nazvaný Model Zdoňov (později také Model Křinice), který umožňuje zadržet vodu v celé ploše zmapovaného povodí a napravit škody způsobené necitlivými zásahy v krajině a průmyslovým zemědělstvím. Později dal Jiří Malík svému přístupu obecnější název Živá krajina a začal se zabývat tím, jako tento přístup aplikovat na českou krajinu v co nejobecnějším měřítku. A tak vznikl projekt Společně proti suchu.

Jak to vše probíhá?

Projekt začíná vyškolením lokálních koordinátorů, kteří budou po vyškolení pracovat na vybraných lokalitách po celé ČR. Zmapují a vytvoří zde plán proveditelnosti, který obsahuje návrhy na opatření pro zadržení vody v krajině (tůně, mokřady, meandrování vodních toků a podobně). Následuje jednání s obcí a vlastníky půdy, které má směřovat k souhlasu s realizací. Následně je třeba získat peníze na projektovou dokumentaci a realizaci projektu. Je to proces zdlouhavý a relativně komplikovaný, ale pokud se povede, může na jeho konci stát krajina schopná zadržovat vodu a odolávat tak postupující změně klimatu. 

Celý tento postup se koordinátoři učí na denním školení rozděleném na tři fáze. Během 4-denního školení v broumovském klášteře se koordinátoři seznámí se základy práce v programu QGIS,  naučí se, jak číst krajinu v mapách i v terénu, a o opatřeních, která mohou v krajině navrhovat. V další části se dozvědí jak úspěšně jednat s majiteli půdy a úřady a jak si sestavit vlastní tým. Celkem už se takto vyškolilo přes 70 lokálních koordinátorů, kteří nyní připravují plány na revitalizaci povodí po celé ČR.

Foto ze školení

A co dál?

Školením to ale nekončí. Všichni koordinátoři mají od týmu Společně proti suchu dlouhodobou podporu. Díky ní mohou za pochodu řešit nejasnosti a problémy, sledovat grantové výzvy, ve kterých by mohli získat peníze na své projekty a hlavně si sestavit svůj vlastní tým v místě, kde působí. Do takového týmu se může přidat každý, kdo má zájem o to přispět k nápravě naší krajiny, jediné co potřebujete je chuť a motivace. Podívejte se na mapu na spolecneprotisuchu.cz a najděte si někoho ve svém okolí.

Další fotky ze školení...

Pokud Vás tento projekt zaujal, neváhejte napsat koordinátorům. Kdybyste se chtěli o projektu dozvědět něco víc, ptejte se klidně i mě 😉

Budu moc ráda za laiky či sdílení, protože si myslím, že má smysl, aby se takové projekty dostali, co nejvíce lidem do podvědomí. Šiřte osvětu jako já. Má to smysl!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *