Pak tu máme typy fotek, které lze fotit jak na automat tak na manuál. Co si tedy vybrat? No za mě rozhodně manuál. Můžeme si nastavit parametry, a i když to zabere čas, spoustu času to pak následně ušetří při úpravách fotek v počítači. Někdy i přes úpravy fotek v počítači fotku udělanou na automat nezachráníme. Jsou tam přepaly. Bílá místa bez dat, se kterými nejde nic dělat. Často také, i když se snažím sebevíc, mi nejde pomocí automatu udělat bokeh. Zkrátka nemohu hýbat se clonou, nemohu ostřit, jak potřebuji a to je konec.
Co tímto článkem chci říci…
Rozhodně lze fotit na automat a někdy z toho může být vcelku pěkná fotografie, ale pokud se chci ve focení zlepšovat dál a dál, rozhodně nemohu na automatu zůstat. Stojí za to se posunout kupředu.
Ještě mě napadá, že se ke mně dostal také argument, že na automat vyfotím třeba 180 na automat vcelku povedených fotek, zatímco na manuál se mi povede vyfotit jen jednu, dvě max. deset. To je sice v některých situacích pravda, ALE. Já nepotřebuji 180 fotek. Mně stačí jen jedna, dvě fotky, které budou skutečně skvělé, a které mi vydělají několik desítek tisíc korun a ne 180 fotek, které když dám na nějakou fotobanku, tak mi každá vydělá pár desítek korun. Zkrátka není to o kvantitě ale o kvalitě.
Přemýšlím, jestli mě k tomuto tématu ještě něco napadá.. ale asi je to vše. Pokud jsem na něco zapomněla, budu moc ráda, když mi napíšete. Co by Vás ještě zajímalo. V čem ještě vidíte výhody automatu a podobně.
Asi bych na závěr řekla poslední argument. Kdyby se dalo na automat vyfotit to, co na manuál je z každého fotograf. A nebo argument, kdyby byl automat lepší než manuál, tak na něj jistě všichni profesionální fotografové fotí a nebudou se trápit s manuálem, protože pro ně obzvlášť platí, že čas jsou peníze.
To je ode mě skutečně již pro dnešek vše.
Přeji všem krásné světlo.
Jolana
PS.: Fotíte na automat či manuál?