Nikdy nedočtu: Občanský průkaz

Opět tu mám povinnou četbu, kterou jsme dostaly.. tentokrát se však výběr knížky absolutně nepovedl. Knížka je hrozná.. v prvé řadě je strašně politická, přehnaná.. a neuvěřitelně sprostá.. neříkám, že jsem nějaký magor do češtiny, její fanda či co já vím, ale tohle češtinu, můj rodný jakzyk skutečně uráží.. knížky by se podle mě měli psát aspoň trochu spisovně, ale tohle to je skutečně hnus.
Samozřejmě že jsme měli tuto knížku přečíst ceou, ale u této to zkrátka nešlo. Zvedal se mi z ní žaludek..a odmítám jí dočíst.. to prostě nikdy.
Zde zpracovaný úkol:
 1. Jak v díle plyne čas?
V díle je několik příběhů, které se navzájem prolínají. Děj v jednotlivých liniích běží chronologicky. Občas jsou vložena intermezza – drobné doplňující příběhy.
2. Popište scénu natáčení filmu z hlediska jazyka. Jakou češtinu autor použil? Proč? Jak hodnotíte autorovu práci s jazykem?
Autor u hlavních hrdinů (několik kamarádů ze základní školy) použil velmi nespisovnou češtinu, slang, argot, včetně častých „hospodských“ vulgarit. Proti tomu jsou ve scéně natáčení filmu Temné slunce režisér a hlas z megafonu, kteří mluví zcela spisovným jazykem. Myslím si, že si hlavní postavy knihy používáním nespisovného jazyka, kterým mezi sebou mluví, vytváří alespoň malý ostrůvek svobody v okolním světě.
Celá kniha je vyprávěna jednou z hlavních postav. Autor se vyjadřuje jednoduše a srozumitelně, snaží se být vtipný, v knize jsou často uvedeny verše od jednoho z hlavních hrdinů. Bohužel použitý jazyk je tak hrubý a vulgární, že působí při čtení značně odpudivě. Nechce se mi věřit, že by se mladí lidé v minulém režimu bavili tímto způsobem. Snad pouze osoby na okraji společnosti, kam ale postavy knihy nepatří.
 1. Pokud můžete, srovnejte knihu s filmem.
Filmové zpracování knížky jsem neviděla.
 1. Proč autor knihu takto pojmenoval?
Domnívám se, že název Občanský průkaz autor zvolil jako symbol. V minulém režimu byla povinnost nosit osobní doklady stále při sobě a nedodržení nařízení mohlo sloužit k šikanování lidí.

10 názorů na “Nikdy nedočtu: Občanský průkaz”

 1. Četla jsem podobnou, prolínaly se tam životy tří žen, nečetlo se mi to dobře, takže ji zatím nemám přečtenou, snad někdy….

 2. Četla jsem podobnou, prolínaly se tam životy tří žen, nečetlo se mi to dobře, takže ji zatím nemám přečtenou, snad někdy….

 3. Tohle dílo je podle mě naopak geniální. Pokud se ti kniha nelíbila, zkus film. Rozhodně stojí za shlédnutí. Možná po tom, až ho uvidíš, změníš na tohle dílo názor.

 4. Tohle dílo je podle mě naopak geniální. Pokud se ti kniha nelíbila, zkus film. Rozhodně stojí za shlédnutí. Možná po tom, až ho uvidíš, změníš na tohle dílo názor.

 5. Od Šabacha jsem nedávno (konečně) četla Hovno hoří a docela príma počteníčko. Srovnávala jsem to s Pelíškama a byla tam inspirace opravdu hodně volná.

 6. Od Šabacha jsem nedávno (konečně) četla Hovno hoří a docela príma počteníčko. Srovnávala jsem to s Pelíškama a byla tam inspirace opravdu hodně volná.

 7. [4]:Právě, že si myslím, že některé vulgarity by se dali obejít a kniha by bez nich byla mnohem lepší.. podle mého názoru.. co se týče filmu zkusím, ho ještě jednou vyhledat a uvidím 😉

 8. [4]:Právě, že si myslím, že některé vulgarity by se dali obejít a kniha by bez nich byla mnohem lepší.. podle mého názoru.. co se týče filmu zkusím, ho ještě jednou vyhledat a uvidím 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *