Kniha: Totem vlka

Nedávno jsem psala o knize Když nastaly deště a nebylo to nic dobrého, ale teď se opět vrátím ke chválení knih. Chtěla bych také zmínit knížku Člověk Gabriel, o které jsem již také psala a která se mi velice líbila. Myslela jsem, že už nebudu nikdy číst tak dobrou knížku tak jako byla tato, ale to jsem se velice zmýlila.. kniha Totem vlka je totiž také úžasná, neříkám ovšem, že lepší, ale dobrá a to hodně.. to tedy tato kniha rozhodně je.
Vypráví příběh o mongolské vlky a o Mongolech, kteří uctívají totem vlka. Vlk pro ně znamená velmi mnoho.. berou si z něho příklad.. loví tak jako on.. úžasné, důmyslně vymyšlené taktiky lovu, které jsou v této knížce popsány, mě skutečně fascinují.. schovávají se před komáry, kterých je v létě ve stepi mnoho, tak jako on.. i když však uctívají totem vlka, zároveň toto zvíře loví… mají příjmy z jejich kůže, kterou prodávají. Zároveň však vždy nechají mnoho vlků žít, protože loví gazely, hraboše, sviště a mnoho dalších zvířat, která by se jinak přemnožila.
Do této stepy poté přijedou studenti z Číny a mezi nimi je i Čchen, kterého mongolská step brzy okouzlí a on se poté rozhodne odchovat vlče, aby lépe pochopil totem vlka. Vlče mu ukáže mnoho věcí, které o vlcích nevěděl a to co mu neukáže, nevysvětlí vlče.. vysvětlí mongolský stařec děd Biling. Díky této knize si brzy, velmi brzy zamilujete mongolskou step a vlky.. poté však se začnete blížit ke konci knihy a smutek stoupá, protože to co jste si díky této knize zamilovali, vše co jste si představovali ve svých myšlenkách najednou začne mizet.. přijedou Číňané zemědělci, kteří nechtějí aby tato úrodná půda byla využívána jen pro ovce a krávy a další pastevecká zvířata.. začnou zabíjet vlky, protože zabíjejí zvířata, která jsou pro člověka důležitá.. koně, krávy ovce a další.. když se děd Biling snaží blbečky přemluvit, aby to nedělali, že jim poté svišti sežerou úrodu.. oni to ignorují, řeknou, že mají jedy. postřiky na pěstované rostliny, které poté sviště vyhubí a vlků nebude třeba.. pastevci jsou zoufalí. Jejich milovaná step jim proplouvá mezi prsty a nevratně mizí.. až zemědělci zničí úrodnou půdu odejdou a na mongolské stepy zůstane jen poušť. Místa, kde žilo mnoho zvířat zmizí a poté buď už se nikdy neobnoví a nebo to bude trvat desítky let.. o to se ale Číňani nezajímají… totem vlka, který byl na mongolské stepi stovky let zmizí během několika měsíců.
Pastevci, kteří nepohřbívají mrtvé tak jako Evropané.. zahrabáním do země, ale tím způsobem že mrtvého dají vlkům.. nevědí co dělat.. věří, že vlk, který sežere mrtvého pak odletí.. do nebes k Tengrimu (k Bohu) a mrtví se tak dostane do nebes, do ráje.. ale teď když jsou téměř všichni vlci vybiti, kdo je do nebes odnese.. nikdo.
Tento úžasný příběh bohužel se smutným koncem, mě naprosto okouzlil a možná proto se vyhýbám dočtení této knihy, protože vím, že poté už zůstane step jen v mých představách a ne v Mongolsku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *