Film: Ray (Charles)

Článek prozrazuje děj!!
Film o muži, který jako dítě přišel o svého malého brášku a o 9 měsíců později začal, kvůli (nejsem si jistá) zelenému zákalu, který je nevyléčitelný přicházet o zrak. Film o muži, který se narodil jako černý a s obrovskou láskou k hudbě. Navážet se do rasistických dementů se mi tentokrát nechce a proto se zaměřím na něco jiného. V celém jeho životě byla pro něj nejdůležitější jeho máma a bráška. Když byl malý řekla mu, že má vždy stát na vlastních nohách, nebýt na nikom závislý, i když je slepý. Touto radou se řídí celý život, často na svou maminku vzpomíná a také se mu stále do kola vybavuje smrt bratra.
Jak jsem řekla, Ray svou mámu poslechne, ale jen co se týče lidí.. začne být závislí na drogách. Na konci filmu je však jedna strašně hezká scéna.. dojemná. Ray jako už tolikrát začne myslet na smrt brášky. Náhle se děj přesune do místa jeho dětství a on i když je dospělý.. otevře oči a vidí. Vidí svou mámu a brášku, který mu řekne, že za jeho smrt nemůže a obejmou se.. Rayovy slzí oči a mně také 😉 Při tom mu ještě máma řekne, že nemá být závislí na nikom a na ničem. Po obětí se vše vrátí zpět do reality. Od té doby se Ray k drogám již nepřiblíží. Má můj obdiv. Já si nedokáži ani přestat kousat nehty a toto, to je mnohem horší závislost, je těžší se jí zbavit. Myslím, že mu k tomu pomohla láska. Musela být skutečně obrovská, jinak by to nedokázal. Díky tomuto snu, dokázal přestat a proto se dožil (myslím) 72 let. Když by totiž nepřestal, jistě by se předávkoval či by zkrátka předčasně zemřel.
Chtěla bych také zmínit svou nevšímavost (puberťácky řečeno „debilitu“)… tento film trvá asi 3 hodiny. Ray má celou dobu zavřené oči.. kromě očí jsem viděla celé jeho tělo.. několikrát byl i s ženskou v posteli, takže jsem ho viděla i bez trika.. zkrátka jsem viděla hodně.. na konci, kde je ta dojemná scénka, ale otevře oči.. v tuto chvíli mi dojde, že Ray je vlastně Django (Jamie Foxx).. zkrátka, že je to ten stejný herec. Djanga jsem viděla ve filmu také „bez trika“. Tím chci říct, že kdyby ve filmu Ray nebyly na konci jeho oči, vůbec bych neměla ponětí, že je to ten stejný člověk. Což je opravdu děsný.. člověk by si řekl, že to jsou jen 2 cm2 ale tyto dva centimetry dělají strašně moc.. uvědomila jsem si jak moc na očích záleží, bez nich člověka nepoznám. Vyděsilo mě to, překvapilo a i uchvátilo.. oči nejsou důležité jen jako smyslový orgán, ale i jako „poznávací znamení“ a také jsou cestou do duše.. nedokáží lhát.. oči miluji.. jsou dokonalé.. upřímné, nikdy nelžou, říkají pravdu a toho si cením, fascinují mě.
Také je úžasné, jak si jsou podobní skutečný Ray a „filmový“, i co se týče pohybů a tak. Což je další důvod proč jsem ho nepoznala.. člověka poznávám i podle toho jak se chová.. hýbe rukama nohama a tak, což herec okopíroval od skutečného Raye.. a rozhodně skutečný Ray nedělá stejné pohyby jako Django.. doufám, že jste se v této vysvětlivce neztratili.. jestli ano stačí napsat a já se pokusím to nějak sesmolit jinak.
Tento film je naprosto dokonalý.. dějově, hudbou.. vším.. doporučuji všem.. a ti co jste ho už viděli a nelíbil se vám tak mi o tom raději ani neříkejte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *