Síla slov

Dnes tu pro vás mám článek na téma týdne – Síla slov.. poslední dobou se mi témata moc nelíbí a proto většinou nenapíši žádný článek, toto téma se mi však zalíbilo a proto o něm teď napíši pár slov.
Možnost mluvit nám darovala příroda, každé zvíře mluví, dokáže se nějak domluvit, ale u nás příroda tento dar komunikace ještě více rozvinula.. máme schopnost ještě lépe vyjadřovat své myšlenky. Slov je mnoho a i když si můžeme myslet, že některá slova mají stejný význam není to tak.. jsou v nich jemné detaily, které každému slovu dávají jedinečný význam. Každé slovo je něčím jiné a proto, když umíme slova správně použít, můžeme velmi dobře vyjádřit, co si myslíme. Má to však jeden háček.. můžeme vyjádřit věc, kterou si sice po pravdě myslíme, ale která může druhému velice ublížit. Slova jsou velmi mocný nástroj a my bychom měli dát velký pozor, jak je používáme. U některých lidí by možná bylo lepší, kdyby neuměli mluvit. Jejich slova umí jedině ublížit, ranit srdce.. nejhorší jsou děti na základní škole, dokážou velmi ublížit a jsou ještě malé a nedokáží si uvědomit následky svých slov, tu nesmírnou bolest, kterou tím působí. Bohužel jsem byla i já jako mnoho jiných lidí obětí těchto šípů, které se zarážejí do srdce a vypouští jed, který se tam usídlí na věky.
Pomluvy jednoho dne přestanou, ale ta zkušenost, ta zůstane v hlavě napořád.. možná kdybych toto nezažila, nebyla bych taková jaká jsem teď… toto zlo mi dalo hodně do života.. možná proto se vždy zastávám slabších.. černochů, Romů, hodných – malých, neschopných se bránit. Bezbranných tak jako jsem byla já.. i já jsem měla takového zachránce, který se mě vždy zastal, který mi pomohl, když jsem byla na dně a teď jsme nejlepší kámošky. To co ona udělala pro mě, tak já se teď snažím udělat pro ostatní a i pro ni. Možná proto se říká „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Kdybych toto neprožila, možná bych byla jiná.. nevím sice jestli k horšímu či k lepšímu, ale myslím, že spíš to první a proto vlastně vděčím těm, kteří se mi smáli, že mám krátké vlasy, že jsem spadla pod sekačku.. darovali mi to tiž moje já.. a to je vlastně přesně opak toho, čeho chtěli dosáhnout.. nechtěli mi nic dát, ale naopak sebrat.. sebrat mi to že si vážím sama sebe, že se „mám ráda“. Chtěli mě ponížit před mou samou či co já vím, čeho chtěli dosáhnout, ale nepovedlo se jim to a naopak mi pomohli v mém rozvinu přemýšlení v mém já.
Slova, ale dokáží způsobit problémy i jiným způsobem.. nemusí ublížit přímo, ale následky mohou být ještě horší.. co tím mám namysli? Je to jednoduché, když malé dítě budeme pořád chválit, říkat mu jak je užasné, bezchybné, božské.. časem si to skutečně začne myslet.. uvěří svým rodičům a bude si myslet, že je neomylné, dokonalé a pak až příjde na to, že to tak není a nebo naopak.. možná ještě hůř si to neuvědomí nikdy.. tak mu můžeme tímto způsobem ublížit také a to velmi. Dítě to zprvu neublíží.. chválu každý slyší rád, ale všeho smírou i ona pak může ublížit.

2 názory na “Síla slov”

  1. Nádherně napsáno! Síla slov je opravdu mocná a jejich následky se mohou projevovat dlouhá léta… Jak v dobrém, tak špatném smyslu. Člověk se s nimi musí naučit pracovat, aby je mohl používat. Tak jako s ohněm.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *