Přelet nad kukaččím hnízdem

Už jsem opět nějakou tu dobu nenapsala nějaký ten článek a myslím, že nyní přišla ta správná chvíle. Tento film mě skutečně oslovil, a proto chci k němu říct pár slov.
Měli jsme hudební výchovu, ale občas se koukáme místo toho na nějaký film, tentokrát to byl film Přelet nad kukaččím hnízdem. Koukali jsme se na to s anglickými titulky, takže jsem někdy tomu trochu nerozuměla, ale i tak se musím pochválit.. dává mi to zabrat, ale zlepšuji se.. ve škole mám furt blbé známky, ale já ty pokroky vidím.. aspoň někdo. Film jsme ve škole nestihli dokoukat. Nevydržela jsem to, chtěla jsem znát konec, tak jsem ho stáhla na ulož.to.. a s celou rodinou jsme se na něj koukli.. v češtině.. takže se mi ujasnily některé věci, pak jsem ještě jednou viděla film ve škole, když jsme ho dokoukávali.. opět s titulky a čím dál více jsem si urovnávala myšlenky, co si vlastně o tomto filmu myslet. No a nyní konečně po nějaké době jsem snad schopná napsat, co si o tomto filmu myslím. Budu se vyjadřovat ke konkrétním věcem, takže jestli jste film neviděli a nechcete vědět, o čem je, dál již nečtěte a jen se řiďte mojí radou a podívejte se na něj, protože já myslím, že skutečně stojí za to. Je v něm pár věciček k zamyšlení. Konec je sice z určitého pohledu smutný, ale z jiného pohledu to zas tak špatně nedopadlo.
Celý film se odehrává v blázinci v optimistické náladě.. humor zde skutečně nechybí, ale konec ten zasáhne rozhodně každého.

Hraje zde Nicholson. Musím uznat, že tento herec se mi líbí čím dál více, je skutečně talentovaný a takových herců je málo, velmi málo. Nicholson rozhodně nepatří mezi sexy chlapy, přesto však je mnohem „hezčí“ než mnoho jiných herců. Má úžasnou mimiku ve tváři, která někdy působí velmi komicky a v jiných situacích z ní jde hrůza. Stejně jako v tomto filmu. Jeden z posledních záběrů, kdy z Nicholsona je skutečný blázen, který vůbec netuší o světě kolem a nakonec jeho smrt. Chladný obličej, s vyděšeným výrazem lapajícím po dechu je fascinující. Člověka jímá hrůza, ale na druhou stranu jeho smrt je to nejlepší, jak mohl skončit, vše ostatní by bylo mnohem horší. Udělali z něho blázna, aby ho mohli lépe ovládat.. absolutně ovládat a on chudák vůbec nemá páru, co se s ním děje. Vždy jsem obdivovala Indiány pro jejich moudrost, ale tohle mě skutečně překvapilo. Během několika vteřin měl Indián rozhodnuto a Nicholsona zabil, než aby ho nechal na pospas zlu. Člověk by si řekl, vždyť přece ten Indián zabil člověka, ale já říkám, že byl mrtvý už předtím. Člověk má rozum již od narození, a když mu ho vezmete, jakoby ho tím zabijete.. nevidím v tom moc velký rozdíl. Když ho poté zabil, nebránilo mu nic v útěku na svobodu. Po pravdě moc nechápu, proč tam Náčelníka vůbec zavřeli.. zavřeli do blázince.. kvůli tomu, že se mu nechce mluvit, copak je to nějaká povinnost.. není.. když nechce mluvit tak nemusí, je to jeho věc. Myšlení Náčelníka mě překvapuje.. nechá se tam dobrovolně zavřít, i když mu nic není.. mluví, vidí, slyší, mozek má také podle mě v pořádku a nechá se dopovat prášky, které mají vyléčit něco, co neexistuje.. miluje jistě přírodu jako každý Indián a nechá se zavřít do blázince.. mezi bílé zdi, obklopen blázny a občas jen může vyjít na dvorek oplocený ostnatým drátem, jako kdyby byl nějaký zločinec.
Náčelník a Nicholson…
Velmi zajímavou postavou je vrchní sestra, která se s blázny vybavuje, aby jim pomohla, ale ve skutečnosti jim pomáhá spíše do hrobu, aby se skutečně zbláznili a nakonec spáchali sebevraždu. Klade jim otázky, jejichž odpověď je v její prospěch a ona si na tom navyšuje své ego.. má neuvěřitelnou chuť stále někoho ovládat, pohrávat si s jeho myšlenkami, proto si toto zaměstnání vybrala. Rozhodně jim ale nepomáhá, tak jak by měla, ale naopak vše ještě zhoršuje a oni, protože nejsou normální, si neuvědomují, že jim ovládá mysl, nebo se o to alespoň snaží. Přijde mi, že ona je blázen, ona má psychický problém, ve své podstatě si je nejistá sama sebou a své problémy, chaos v hlavě, řeší tím, že ovládá ostatní.
Pořádek v blázinci se „trochu“ zvrtne.. pití, ženy.. v blázinci je koktající kluk, který skončí jednou s dam v posteli, když potom ráno vyleze a ostatní mu tleskají, přestane na chvíli koktat, chvíli si je skutečně jistý sám sebou. Bryskně ho ale vrchní sestra zase srazí k zemi a on se znovu rozkoktá. Začne mluvit o jeho mamince, kvůli které má zřejmě psychické trauma a koktá, zřejmě ho ponižovala. Když mu sestra mámu připomene, že jistě nebude šťastná z toho, co udělal, začne znovu koktat, klesne natolik na dno, že si před tou k….. klekne na kolena a prosí ji, aby nic mamince neřekla. Příšerně ponižující. Pak ho odvedou do jiné místnosti, kde ho chtějí zřejmě zase něčím nadopovat, ale to už se jim nepovede, protože si podřeže hrdlo.
Když to Nicholson vidí, dojde mu, jaká zrůda vrchní sestra je, no a protože je tak trochu agresivní, tak jí začne škrtit, až ji málem zabije. Oni ho pak z ní servou odvedou pryč a vymlátí mu mozek z hlavy.. no a dál už to znáte.. Indián ho zabije. Musím uznat, že já bych se asi zachovala stejně.. uškrtila bych ji svini.. ten mladý kluk.. potom co se vyléčí, užije si nejhezčí noc svých snů, konečně poznal sám sebe, co v něm je a ona ho poté srazí na dno, až se ten chudák nakonec zabije… je mi z toho zle. Člověk se na ní obrátí, aby mu pomohla, ale ona udělá pravý opak. Takovýto lidé by se vůbec neměli dostat na taková místa, protože to může dopadnout skutečně tragicky.
Tento film oslovil i osloví mnoho lidí. Každého závěr donutí se zamyslet. Celý film je v příjemné, veselé náladě.. a pak se to z nenadání takto zvrtne.. no a na úplném konci člověk ani neví, jestli to mělo špatný konec.. člověk se nachází v šoku.. zmatek myšlenek, neví, co si myslet.. skutečně zvláštní film.
Nicholson sice zemře.. ale kdyby se tak nestalo, měli by ho plně v moci, což by bylo mnohem horší, takže to vlastně dopadlo dobře.. ano, kdyby mu nevymlátili mozek.. mohl žít.. někde si užívat.. s pivem a s ženami.. mohlo to však dopadnout ještě hůře, tak proč si stěžovat… No a co se týče Náčelníka, tak to je přece happyend jak vyšitý.. dosáhne svobody a mizí v dáli.. běžíc do náručí přírody, kde může v klidu dožít, pokojným, nerušeným životem.
Mohlo to dopadnout úplně jinak.. kdyby došlo všem, co je vrchní sestra zač.. a zabili by ji.. mohlo to dopadnout lépe.. dobro by plně zvítězilo.. ale takto
film nekončí.. a možná je to tak lepší, člověka to mnohem více nutí se zamyslet. Skutečně zajímavý film, to se musí uznat, jestli jste ho neviděli, jistě se na něj podívejte, stojí to za to 😉

4 názory na “Přelet nad kukaččím hnízdem”

  1. [2]: Nejlepší škola na světě.. samozřejmě občas mě tam taky někdo naštve, ale jinak je vážně super. Dobrých filmů už jsem zde viděla víc.. třeba klasika Limonádový Joe (spousta mých spolužáků ho však viděla zde poprvé.. fakt nechápu.. já jsem ho viděla snad milionkrát).. a nebo film Ray (Charles).. taky bezva film.. ale některé filmy byly zase dost propadáky.. aspoň pro mě.. zkrátka každý má jiný vkus 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *