Automat nebo manuál to je to, oč tu běží

Dnes jsem si pro Vás připravila článek o tom, proč je dobré fotit na manuál a ne na automat. Článek o tom, proč se vyplatí se na manuál naučit, a proto je dobré se to hned na samých začátcích začít učit.

Co je co?

Pro začátek je dobré říct, co to vlastně je to focení na automat či manuál. Jistě se tu mezi Vámi najdou tací, co skutečně začínají, a proto nevědí i tento „základ“, co by měl každý vědět.

Na každé zrcadlovce je kolečko, kde si můžete vybrat z několika možností, jak chcete fotit. Jsou tam možnosti focení bez blesku / focení pohybu / focení portrétu, točení videa…. či právě focení na automat nebo manuál.

Když si nastavíme, že chceme fotit na „automat“, znamená to, že dáváme signál fotoaparátu, aby všechny parametry fotografie nastavil za nás, tak jak si myslí, že je to adekvátní v dané situaci.
Těmito parametry jsou často omílané ISO, čas a clona nebo též vyvážení bíle atd. Jako příklad mohu uvést, že pokud budeme fotit za špatných světelných podmínek, fotoaparát sám spustí blesk, aby fotografie byla dostatečně osvětlena.

A pak tu máme již avizovaný manuál. Focení na manuál znamená, že naopak si všechny parametry fotografie nastavujeme sami tak, jak my subjektivně si myslíme, že je to v dané situaci nejlepší.

Nyní bych Vás chtěla obeznámit s výhodami, které má automat respektive manuál. Pojďme se do toho pustit…

 

Výhody a nevýhody automatu...

Nejdříve začnu automatem. Jeho výhodou je samozřejmě, že vše udělá fotoaparát za Vás. Nemusíte vědět v podstatě nic o parametrech, zkrátka jen zmáčknete tlačítko. Toto je však i jeho velkou nevýhodou. Do nastavení nemůžete nijak zasáhnout a musíte se spoléhat jen na foťák. Věřte mi, že je plno případů, kdy to vede skutečně k příšerným fotkám. 

Další výhodou automatu je jeho rychlost. Než člověk v manuálním nastavení nastaví všechny parametry nějakou dobu to trvá. Musí si s tím člověk pohrát, aby je všechny vyladil přesně tak, jak chce. V automatu může člověk hned začít cvakat jeden snímek za druhým. Nemůže se tedy stát, že by člověku něco uniklo. Nějaký krátký okamžik. Momentka.

Problém je ovšem to, že je to na úkor toho, že nemůžeme ovlivnit to, jak foťák vyhodnotí, že jsou parametry ideálně nastavené. Věřte, že hodně často se stane, že to vyhodnotí špatně a to i přesto, že jde technika stále víc a víc dopředu a spolu s tím se zlepšuje i automatické focení. Přesto to velmi často není ono.
Například mně se hodně často u automatického focení stává, že i když to ještě není nutné, spustí se blesk. A externí blesk je skutečně zlo (tedy většinou). Zkrátka, aby Vaše modelka měla červené oči či zorničky jak králík, protože jí blesk vypálil oči, to fakt nechcete. Lze u automatu blesk vypnout, ale v takovém případě zrcadlovka zvedne hrozně moc nahoru ISO a fotky pak děsně šumí. Proto je lepší prodloužit čas a pomocí clony do foťáku pustit více světla…

A od toho tu máme manuál… 

Výhody a nevýhody manuálu...

U manuálu si můžeme nastavit vše tak, jak my chceme.

Mnohé fotografie by vůbec nešlo vytvořit. Jako příklad mě napadají fotky aut v noci, kdy je chceme mít rozmazané a chceme pro efekt, aby vypadaly jen jako barevné čáry. (viz Foto 1) Také by nešly udělat fotografie, kde si člověk hraje s prskavkou a do vzduchu kreslí různé obrazce (viz Foto 2). A pak tu máme na Foto 3 rozmazaná světýlka. Opět by tato fotka bez manuálu nemohla vzniknout, protože by se automat snažil na světýlka zaostřit a udělal by z nich jen tečky. U manuálu ale mohu zrcadlovce říct, ať nezaostřuje, že si to chci zaostřit sama, a tak mohu světýlka nechat rozmazaná. A poslední typ fotografie, který mě teď napadá, a jež by opět bez manuálu nevznikl, je „mléková voda“ či „voda jako mlha“. Zkrátka typ fotografie, při které dám dlouhý čas a fotografuji potok. Voda se mi díky tomu rozmaže a vypadá zkrátka božsky (viz Foto 4). Kdo by se chtěl pokochat další mázlou vodou, tak v článku Bubovické vodopády

Také mě ještě napadá problém ohledně černobílé fotografie. Když bych ČB fotku dělala mobilem, mohu fotit na automat, ale u zrcadlovky (tedy aspoň té mojí) to nejde. Musím fotit barevně a pokud chci ČB fotku, musím to pak udělat v počítačovém programu. Zatímco, když budu fotit na manuál, mohu to udělat přímo na zrcadlovce. Mohu si i určit jak sytou černo či bílou chci, či jestli se má jednat o 50 odstínů šedi 😀

Co lze fotit na oboje?

Pak tu máme typy fotek, které lze fotit jak na automat tak na manuál. Co si tedy vybrat? No za mě rozhodně manuál. Můžeme si nastavit parametry, a i když to zabere čas, spoustu času to pak následně ušetří při úpravách fotek v počítači. Někdy i přes úpravy fotek v počítači fotku udělanou na automat nezachráníme. Jsou tam přepaly. Bílá místa bez dat, se kterými nejde nic dělat. Často také, i když se snažím sebevíc, mi nejde pomocí automatu udělat bokeh. Zkrátka nemohu hýbat se clonou, nemohu ostřit, jak potřebuji a to je konec.

Co tímto článkem chci říci…

Rozhodně lze fotit na automat a někdy z toho může být vcelku pěkná fotografie, ale pokud se chci ve focení zlepšovat dál a dál, rozhodně nemohu na automatu zůstat. Stojí za to se posunout kupředu.

Ještě mě napadá, že se ke mně dostal také argument, že na automat vyfotím třeba 180 na automat vcelku povedených fotek, zatímco na manuál se mi povede vyfotit jen jednu, dvě max. deset. To je sice v některých situacích pravda, ALE. Já nepotřebuji 180 fotek. Mně stačí jen jedna, dvě fotky, které budou skutečně skvělé, a které mi vydělají několik desítek tisíc korun a ne 180 fotek, které když dám na nějakou fotobanku, tak mi každá vydělá pár desítek korun. Zkrátka není to o kvantitě ale o kvalitě.

Přemýšlím, jestli mě k tomuto tématu ještě něco napadá.. ale asi je to vše. Pokud jsem na něco zapomněla, budu moc ráda, když mi napíšete. Co by Vás ještě zajímalo. V čem ještě vidíte výhody automatu a podobně.

Asi bych na závěr řekla poslední argument. Kdyby se dalo na automat vyfotit to, co na manuál je z každého fotograf. A nebo argument, kdyby byl automat lepší než manuál, tak na něj jistě všichni profesionální fotografové fotí a nebudou se trápit s manuálem, protože pro ně obzvlášť platí, že čas jsou peníze.

To je ode mě skutečně již pro dnešek vše.

Přeji všem krásné světlo.
Jolana

PS.: Fotíte na automat či manuál?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *