Navrhované řešení
Nové Město
Na daném pozemku navrhujeme se zaměřit na tři aspekty.
První je zkrášlení prostředí a podpora biodiverzity rostlin. Vytvořit vyvýšené záhony či jednoduše tamnější na diverzitu chudý porost obohatit o nové druhy rostlin. Částečně travnatý porost zrýt a vysázet tam luční květenu. Šlo by převážně o hmyzem opylované druhy, které by přispěly k chovu nedalekých včel na Albertovských stráních. Aby nedošlo ke zpětnému zarůstání trávou je nutné trávu kosit a přebytečnou biomasu odnést pryč. Kosit je dobré v pruzích nikoliv celou plochu najednou, aby se zachovala co největší heterogenita.
Druhým bodem je vytvoření oddechové zóny. Jelikož v okolí fakult mnoho podobných prostorů není, věříme, že by něco podobného mělo u studentů úspěch. Přidat lavičky a stoly, kde by se mohli studenti setkávat a řešit cokoli jim běhá po mysli.
Poslední bod se zaměřuje na informační a vzdělávací potenciál daného místa. Navrhujeme do prostoru zakomponovat informační tabule. Fakulty by na nich sdíleli své projekty, úspěchy či plány. Máme za to, že by daná činnost přispěla k atraktivitě různých studijních programů a samotných fakult. Popřípadě by zde bylo možné prezentovat práci nedaleké Genetické zahrady Přf UK.
Dalším možným využitím daného prostoru by mohlo být moderní parkoviště pro kola (Cyklotower, cykloshelter). Čímž by se zvýšilo povědomí o alternativních druzích dopravy po Praze a druhak by to vytvořilo bezpečný a moderní prostor pro uložení svých kol v případě, že někdo již daný druh dopravy využívá.V případě vytvoření samotného přístřešku pro kola, by bylo ideální ho osadit vegetační střechou či pokrýt solárními panely pro poskytnutí přirozeného osvětlení ve večerních hodinách.
Veselí nad Lužnicí (Terénní stanice Ruda)
Navrhujeme se zaměřit na podporu rozmanitosti drobných druhů živočichů, které se každoročně zkoumají a chytají během terénních cvičení na stanici Ruda. Vytvořit tedy přirozené útočiště pro hmyz například v podobě hmyzích hotelů, které se dají zavěsit na budovu terenní stanice. Dále lze část dřeva určeného do ohniště nechat na hromadě, aby se do něj hmyz, hadi či ježci mohli schovat na zimu. Místo aktuálního ohniště je na místě vybudovat nové betonové s lepšími lavičkami pro větší komfort při hraní na kytaru a opekání buřtů.
Doporučujeme se dále zaměřit na vytvoření ideálních podmínek pro zvýšení abundance různých druhů pavouků. To by mohlo dát aspoň malou naději v boji s přemnoženými komáry na lokalitě. Vytvořením více menších kopečků z hlíny, do kterých by se zakomponovali dutinky vyrobené například ze dřeva. Na povrchu vysadit vyšší trávy a hmyzem opylované rostliny pro lákání různých druhů hmyzu. Část prostoru pokrýt mulčem, který přispívá k vytvarování úkrytů samotnými pavouky a poskytuje pevnou podložku pro vybudování jejich hnízd. Stejně tak vytvořit i menší jezírka, kde by se mohla udržovat voda, což by natáhlo na lokalitu vodní bezobratlé, které by opět mohli být lovnou kořistí pavouků. Zvýšila by se tedy následně opět jak diverzita hmyzu, tak i pavouků (Rypstra et al., 1999).
Na stromy, které se nachází na pozemcích dát budky pro ptáky, nejen kvůli ptákům ale i radosti studentů. V zimě jsou pak vhodná krmítka pro ptáky.
Části pozemků 3208 a 3190 navrhujeme dále nechat kosit dle aktuálního plánu péče (Rektoris, 2018), protože jsou příliš malá na nějaké jiné “pokusy” jako je pastva zvířat či kosení víckrát do roka a podobně.
Další možností úpravy pozemků by bylo navežení většího objemu zeminy. Jednalo by se o projekt náročnější na práci i finance. Zvýšená geodiverzita v oblasti by však vedla ke zvýšení biologické rozmanitosti. Na daném projektu by se dal pěkně vysledovat nárůst populací jak obecně hmyzu, tak pavouků či rostlin. Docházelo by k vzájemnému ovlivňování různých druhů rostlin, herbivorního hmyzu tak predátorů, kteří by danou populaci přímo korigovali (tzv. top down effect).